5 sprawdzonych sposobów na to, jak się nie zadłużyć

Osoby, które decydują się na wzięcie pożyczki, często obawiają się, że nie uda im się jej spłacić w wyznaczonym terminie. Pamiętając o poniższych zasadach, będziemy w stanie skutecznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Pojawia się ona w sytuacji, gdy pierwsze zobowiązanie musimy spłacić przy pomocy kolejnej pożyczki. Zapraszamy do lektury!

Brać pożyczkę czy jej nie brać?

Zanim zaciągniemy pożyczkę, zastanówmy się czy w danej sytuacji jest to rozwiązanie niezbędne. Nie możemy bowiem doprowadzić do tego, że weźmiemy kolejną pożyczkę, jeśli ta wzięta wcześniej okaże się niewystarczająca. Kluczowe jest tutaj także to, aby nie zaciągać zobowiązania większego, niż jest nam potrzebne – wiąże się to zarówno z wyższymi odsetkami, jak i sporym prawdopodobieństwem, iż nadwyżki przeznaczymy nie na spłatę należności, lecz na bieżące wydatki.

Uwzględnijmy nasze możliwości

Parametry pożyczki wybierajmy zgodnie z naszymi aktualnymi możliwościami. Jeżeli potrzebujemy większej kwoty, której spłacanie będziemy mogli rozłożyć w czasie, zdecydujmy się na pożyczkę ratalną. To, na jak długo ją weźmiemy, będzie miało wpływ na to, jaką sumę oddamy instytucji finansowej, lecz także na wysokość poszczególnych rat. Aby się nie zadłużyć, należy połączyć ze sobą te dwie kwestie.

Uwaga na promocje!

Nawet jeżeli promocja oferowana przez firmę udzielającą pożyczek wydaje się bardzo kusząca, nie decydujmy się na korzystnie z niej bez dokonania stosownych obliczeń. Niekiedy bowiem, za cenę zerowej prowizji, zobowiązani będziemy do uiszczania bardzo wysokiej składki ubezpieczeniowej, która w całym okresie spłaty zobowiązania może przerosnąć proponowany brak prowizji.

Wakacje kredytowe oraz karencja

Gdy zdecydujemy się na wzięcie kredytu w banku upewnijmy się, że zawiera ona możliwość wzięcia wakacji kredytowych, czyli odroczenia spłaty całej raty, a także karencji w spłacie raty, czyli odroczenia spłaty części odsetkowej. Bez tego, nasze chwilowe problemy finansowe mogą się przerodzić w wydłużenie okresu kredytowego, a co za tym idzie – większy koszt lub karne odsetki.

Rzeczywiste oprocentowanie

Najkorzystniejszą finansowo ofertę uda nam się znaleźć kierując się RRSO, czyli rzeczywistym oprocentowaniem, które uwzględnia wszystkie koszty długu i dotyczy tych samych warunków kredytowania dla wszystkich ofert. Najmniejsze aktualnie koszty kredytowe wiążą się jednocześnie z najmniejszymi szansami na raty, których nie będziemy w stanie spłacić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *