Wczasy zorganizowane czy indywidualne, które kosztują mniej?

Według badań statystycznych Polacy coraz częściej wyjeżdżają na urlop. Według niektórych analityków to efekt programu 500+, inni twierdzą, że więcej zarabiamy, dzięki czemu możemy unieść koszty wyjazdu na wakacje. Prawda leży zapewne gdzieś pośrodku, ale jest jeszcze jeden powód. Coraz mocniej otwieramy się na nowe przeżycia, zwiedzanie, poznawanie nowych ludzi i ich kultury czy kuchni, dlatego kuszą nas wojaże krajowe i zagraniczne.

Wciąż jednak jest mały dylemat, zorganizować urlop na własną rękę czy skorzystać z wczasów z formułą all inclusive bądź w innym, gotowym wariancie? Jaka forma generuje większe koszty wyjazdu na wakacje.

Urlop w Polsce

W przypadku krajowych wczasów przeważają do tej pory wyjazdy indywidualne, chociaż pojawia się już coraz więcej ofert pakietowych. Z nich chętnie korzystają np. seniorzy, którzy nie chcą bądź nie potrafią korzystać z internetu, a chcą sobie zapewnić wygodę i kompleksową usługę.

Jeśli zdecydujemy się zorganizować urlop na własną rękę, np. nad Bałtykiem, musimy zarezerwować dużo wcześniej noclegi. Te najlepsze i z atrakcyjnymi cenami znikają na długo przed wakacjami. Wszystko zależy od lokalizacji i standardu, ale można z dużym wyprzedzeniem znaleźć pokój za 60-70 zł od osoby. Do tego należy doliczyć całodniowe wyżywienie. Jeśli oferowane jest na miejscu, to kupując pakiet możemy zamknąć się w kwocie 100 zł za dzień/osobę. To wersja obniżająca koszty wyjazdu na wakacje, bo tańsza niż jedzenie w restauracjach. Problem w tym, że nasze plany zwiedzania czy plażowania są wtedy ograniczone godzinowo i podporządkowane posiłkom. Jeśli wybierzemy żywienie „na mieście” musimy liczyć się z dziennym wydatkiem 60-70 zł za osobę.

Koszty wyjazdu zorganizowanego będą nieco wyższe, ponieważ ceny wyjazdów pakietowych zawierają dodatkowo ubezpieczenie turystyczne, którego polscy turyści poruszający się po kraju nigdy nie wykupują. Ponadto, firma zajmująca się organizacją takich wyjazdów też musi na tym zarobić, więc w cenę wliczona jest marża czy też prowizja.

Wczasy zagraniczne

Do niedawna Polacy wybierali w większości wczasy zorganizowane. Powodem była przede wszystkim bariera językowa, która nie pozwalała załatwiać na własną rękę różnych spraw związanych z wyjazdem. Dziś coraz więcej turystów z naszego kraju mówi w obcych językach, przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Zmalał też strach przed nieznanym i nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą pojawić się podczas urlopu. Radzimy sobie za granicą coraz lepiej.

Stąd też nowa tendencja na samodzielne załatwianie sobie przelotu i noclegu. Tym bardziej, że planując wyjazd z dużym wyprzedzeniem możemy zdobyć bilety lotnicze w bardzo niskiej cenie. Szukanie noclegu na własną rękę też bywa opłacalne, ponieważ biura podróży zawsze oferują nam hotele, które mają swoją cenę. A samodzielnie można wyszukać przytulny pensjonat z domową kuchnią prowadzony przez rodzinę. W ten sposób można obniżyć wydatki związane z wakacjami o około 40% w stosunku do kosztów wyjazdu zorganizowanego albo spędzić w uroczym zakątku świata kilka dni więcej. Dodatkowo, wyjazd samodzielny pozwala na zmianę lokalizacji w czasie urlopu, mamy po prostu większą swobodę, bo nie jesteśmy związani z jednym hotelem.

 

Oczywiście wyjazd indywidualny ma też swoje wady. Czasami okazuje się, że ceny ofert last minute spadają do takiego pułapu, że nasze starania były zwyczajnie nieopłacalne. Ale cóż, tak w życiu bywa. Ponadto, celem wyjazdu na własną rękę powinien być wyłącznie kraj znajdujący się w Europie albo na innym kontynencie, ale dobrze rozwinięty gospodarczo i społecznie. Zdecydowanie nie powinno się wyjeżdżać w ten sposób np. do krajów arabskich czy do Afryki. Na te kierunki najlepiej zapewnić sobie kompleksową opiekę touroperatora, niezależnie od tego, że koszty wyjazdu na wakacje będą wtedy zdecydowanie wyższe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *